Vállalkozásod elindítása előtt állsz, szinte rajtra készen? Már csak a jelzőpisztoly éles puffanását várod, mielőtt a nagy futam végre kezdetét venné? Biztos vagy benne, hogy mindent megtettél annak érdekében, hogy a maximumot hozd ki a briliáns ötletedből? Nagyon sok kezdő vállalkozás bukik el azon, hogy nincs egy előre kidolgozott és jól összeállított üzleti terve. Hiszen üzleti terv nélkül elindulni olyan, mintha úti cél nélkül bolyonganánk a nagyvilágban.
3 dologról kell döntéseket hozni az üzleti terv során:
- Pénzügy
ami az alapja mindennek. Egy jól kidolgozott pénzügyi terv által mindig racionális döntéseket hozhatsz! - Marketing
ha vállat vonsz a marketing szó hallatán és nem tervezed meg tudatosan a marketinged, komoly hibát követhetsz el, hiszen az átütő sikerhez ez is kell! - Erőforrás
az alkalmazottakkal, az idővel és az üzleti partnerekkel való gazdálkodás is az üzleti terv markáns része!
Miért van szükséged Neked is üzleti tervre?
Mert egy jó terv olyan, mint egy égből pottyant GPS, amikor totálisan elvesztél egy megalopoliszban.
Navigál, irányt mutat, folyamatosan tájékoztat
Ha az indulásnál tisztában vagy a helyzeteddel és lehetőségeiddel, előre elhatározod hová szeretnél megérkezni, akkor az üzleti terved folyamatosan visszacsatolást ad, hogy jó úton jársz-e! Mindemellett lehetőséget nyújt arra is, hogy az üzleti célodnak leginkább megfelelő útvonalat válaszd ki. Ezáltal pénzt és időt spórolhatsz meg magadnak és vállalatodnak egyaránt.
Már Winston Churchill, a híres brit politikus, stratéga és volt miniszterelnök is felismerte a tervezés folyamatának fontosságát:
„Ahelyett, hogy előre aggódnánk, mi lenne, ha inkább előre gondolkoznánk és terveznénk?”
Érdemes tehát az indulás előtt időt és energiát nem sajnálva kidolgozni az üzleti tervünket, hiszen ez a későbbiek során kamatostul megtérül. Üzleti tervünk sosem lesz hálátlan, mindig számíthatunk rá, hogy kisegít minket a bajból!
Mi mindenre jó még az üzleti terv?
- hitelfelvétel
- pályázatok megírása
- befektetők keresése
- üzleti partnerek bevonása
Minden sikeres vállalkozás mögött van egy részletes és jól megfogalmazott üzleti terv. Miért hagynád ki a lehetőséget, hogy Te is a siker útjára lépj?
Antoine de Saint-Exupéry az alábbi módon fogalmazta ezt meg:
„Egy cél terv nélkül csak óhaj.”
Tehát ameddig nem helyezzük egy professzionális üzleti terv keretei közé vállalkozásunkat, addig csak a vágyakozás marad, a siker pedig várat magára.
Itt az idő, ragadj papírt és tollat és kezdd el kidolgozni az üzleti terved! Ha mindent jól csinálsz, akkor ez a terv garantáltan vállalkozásod sikerének alapkövévé fog válni a jövőben!